Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 3 in. wide.
Keystone Cleanroom Products Tyvek™ Universal Fitzmill Transfer Sleeve with Window
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Universal Fitzmill Transfer Sleeve with Window
| Includes | 7 x 12 in. Window |
|---|---|
| Length (Metric) | 76 cm |
| Width (English) | 46 in. |
| Product Type | Transfer Sleeve |
| For Use With (Equipment) | 55 gal. Drum |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | 1422A Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Powder Transfer |
| Width (Metric) | 117 cm |
| Dimensions (L x W) | 30 x 46 in. |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 36 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 36 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Tubing with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tyvek™ Stopper Tubing will not rip or puncture. Includes heat-seal closure and double-welded factory seals.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 48 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 32 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 32 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 81.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave stopper bowl covers made from Tyvek and designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cover |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Elastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 42 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 42 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 2 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Steam Sterilization Tubing, Continuous Form
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Continuous form tubing made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 152 m |
| Color | White |
| Length (English) | 500 ft. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1073B Tyvek™ Autoclaveable Wrapper Small
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides an excellent bacterial barrier for superior performance post steam sterilization. Cut using an automated CAD system in ISO 8 and made from DuPont 1073B Medical Grade Tyvek.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Sterility | Non-sterile |
| Sterilization Method | Steam |
| Product Type | Sterilization Wrap |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment |
| Temperature Range (English) | <250°F |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | <125°C |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 7 to 12 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 7 to 12 in. wide is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
|---|---|
| Size | Autoclave Bag |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Resistant To | Autoclave Bag |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Sterilization Method | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Autoclave Bag |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Quantity | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | Autoclave Bag |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Protective Inner Packaging | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Temperature Range (English) | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Temperature Range (Metric) | Autoclave Bag |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 30 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.